Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Klíč k úspěchu cz

Switch to desktop

Zdeněk Merta - hudební skladatel, klavírista a producent

Co Vás živí?
Převážně komponování hudby.

Lidé, kteří jsou v životě úspěšní, mají často vzory. Patříte k nim a můžete představit svůj vzor?
To ne, ale v šedesátých letech, kdy jsem začínal, bylo v hudbě, ale i v jiných oblastech, hodně dobrých příkladů. To funguje.

Člověk se během života vyvíjí a neustále se učí novým věcem. Existuje ve vašem životě krátké období, které vás výrazným způsobem posunulo dále a přispělo k profesnímu růstu?
Příjezd ruských tanků. První maléry na základě vlastní nezodpovědnosti. Návštěva USA v osmdesátých letech. Listopad 89. A taky pár setkání s vyjímečnými lidmi.

Dnešní doba přináší obrovské množství informací a je těžké se v nich orientovat. Je pro vás důležité mít takové prostředky, pomocí kterých získáte přístup k těm nejužitečnějším poznatkům? Využíváte k tomu například určitým způsobem internet?
Internet je znamenitá záležitost. V mém případě například opravdu osvobozuje mozek od zbytečných informací, protože vím, že je kdykoli mohu najít. Což ovšem neznamená, že je pravidelně hledám, pocit té možnosti je jaksi nadřazený a uvolňující. A potom ta snadnost komunikace - to je pěkné a inspirativní.

Vyhledáváte v současnosti možnosti pro osobní rozvoj a sledujete trendy ve vzdělávání? Zaujalo vás něco v poslední době?
Leccos, ale aktivně se toho neúčastním s výjimkou angličtiny, kterou se snažím udržovat na jisté úrovni. Poměrně hodně však čtu, což mou nedovzdělanost jistým způsobem kompenzuje.

Poslední otázka je vzkazem pro dospívající generaci. Které schopnosti nebo znalosti jsou pro mladého člověka nejdůležitější k tomu, aby byl v životě úspěšný a přinesl užitek celé společnosti?
Z mého hlediska jde paradoxně o nepříliš zásadní a pozitivní věci, jako je zvědavost, ješitnost nebo snaha prosadit vlastní názor. Funguje to, pokud je to provázáno dostatečnou mírou altruismu a velkorysosti, ať vrozenou či získanou. Dobré je taky pěstovat pokoru, naučit se nebát se a nelhat sám sobě.
Úspěch však není třeba přeceňovat, on nutně nepřináší zároveň prospěch společnosti. Například je dost úspěšných gaunerů a jejich nohsledů, kteří vysloveně škodí a otravují. Ale nešť, stále jsou v menšině a občas se dostanou i na pranýř. Myslím, že důležitější je žít dospěle a relativně sebevědomě, pak člověk může být prospěšný ostatním.


Děkujeme za rozhovor.
Autor: Pavel Hrejsemnou

Joomla SEF URLs by Artio

© Copyright 1994–2016 Pavel Hrejsemnou a dodavatelé ČTK, freedigitalphotos net. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu firmy Pavla Hrejsemnou - SROZUMEM cz, je zakázáno. Provozovatelem serveru Klíč k úspěchu je IČ 49795783 Suchdol 189, 285 02 Suchdol u Kutné Hory.

Top Desktop version