Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Klíč k úspěchu cz

Switch to desktop

Václav Hudeček - český houslový virtuos

Václav Hudeček Václave, jak se vám to povedlo, že jste již v 15.letech skočil do umění na plno, mám na mysli vystoupení na koncertu v Londýně s Royal Philharmonic Orchestrem?

Měl jsem velké štěstí. Nebudete mi věřit, ale šlo to samo. Jediné, co jsem proto udělal bylo 10 let pilného cvičení , hraji od 5 let a tudíž jsem byl na koncert v Londýně připraven. Byl jsem schopen zahrát velký světový houslový koncert, V mém případě to byl Paganiniho koncert D dur. K pozvání do Londýna došlo na základě mojí nahrávky, kterou jsem pro BBC vytvořil během svého letního pobytu v „Mezinárodním táboru míru“, jak se tehdy podobné akce nazývaly. A vyslán jsem na letní pobyt do Velké Británie byl díky vítězství v mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga.

Vaším velkým učitelem byl David Oistrach, jak vás tato zkušenost podle vás ovlivnila v budoucí dráze houslového virtuóza?

David Oistrach byl podle mého názoru nejen jedním z největších houslistů všech dob, ale i mimořádný dirigent a pedagog. Navíc to byl nesmírně skromný a laskavý člověk. Mít možnost s ním spolupracovat byl dar od Pánaboha a jsem šťasten, že to potkalo zrovna mně. Setkání a práce s ním mně předurčila ke dráze sólisty. Nebýt toho osudového setkání v Londýně v roce 1967, asi by se moje životní dráha ubírala jinudy.

Jak velký vliv má výběr správného „učitele“ aby se z žáka stal mistr?

Správný učitel je zcela zásadní pro celý vývoj mladého muzikanta. Zvláště pak v jeho začátcích. To znamená asi do 15 let věku. Nenaučí li se žák perfektně muzikantskému „řemeslu“ do této doby , potom už je jakékoliv snažení takřka beznadějné. Je to podobné jako učení jazyků. Dítě to zvládne dokonale a bez přízvuku za pár měsíců, zatímco v pokročilejším věku, pokud je vůbec člověk schopen se jej naučit, vždy s nedokonalou výslovností.

Mezi místa kde jste již vystupoval patří například: Carnegie Hall, Royal Festival Hall, Suntory Hall, Osaka Festival Hall, Sydney Opera. Jak na vás s odstupem času tato věhlasná místa působí?

Je vždy milé, když vidím tato slavná místa na fotografiích a nebo v televizi. Pokaždé si vzpomenu, že i tam jsem už hrál. Některé vámi zmíněné sály jsou opravdu takřka zázračné svojí historií a nádhernou akustikou. Duch všech, kteří těmi prostorami prošli je všudy přítomný a v některých případech se vaše pocity dají srovnat až s posvátnou úctou.

Předpokládá, že i když jste dnes mistr ve svém oboru, jste před vystoupením nervózní?

Nikdy jsem nebyl nervózní natolik, aby tréma negativně ovlivnila můj výkon. Nic méně takové to zvláštní, nepopsatelné vzrušené mám před koncertem stále. Nevím proč, ale bez tohoto zvláštního napětí člověk hraje úplně jinak. Proto mám raději živé nahrávky oproti studiovým. Ty mohou být v různých ohledech dokonalé, ale nikdy nemají tu správnou „šťávu“

Sportovci než jdou do zápasu mají různé rituály, máte i vy nějaký?

Já raději takové „zlozvyky“ nepěstuji. Někdy totiž se může stát, že na svůj rituál zapomenete, nebo jej nemůžete realizovat a potom to zbytečně zvýší riziko nezdaru. Je to spíš pověra a pověry jak známo k ničemu dobré nejsou. Dávám přednost dobré přípravě před vystoupením.

Jak vypadá příprava na vystoupení kde za vámi je mistrovský orchestr Berliner Philharmoniker, Cleveland například: Symphony Orchestra, NHK Philharmonic Orchestra, Gewandhaus Leipzig, Moskevská státní filharmonie?

Příprava je stejná, jako na koncert ve slavných „Kotěhůlkách“. Navíc jsem udělal v životě zkušenost, že čím slavnější a významnější je za vámi orchestr a čím významnější a slavnější dirigent v jeho čele, tím pokorněji k práci přistupují. Kolegové jsou přející a uznalí a je radost s nimi spolupracovat. Když jsem byl například poprvé v Berlíně u filharmoniků, po zkoušce mně přinesli koš ovoce, abych měl dost vitamínů a aby se mně u nich líbilo. Takové úžasné a neokázalé přijetí jsem opravdu nečekal.

Na každém kontinentu jsou milovníci vaší hudby, kam se rád vracíte?

Kamkoliv, kde jsou lidé ochotni poslouchat krásnou hudbu, kde jsou osvícení mecenáši umění a kde si váží hodnot, které nám zanechali naši předci.

Teď trochu z jiného soudku. Dbáte na životosprávu?

Pokud se snažíte vystupovat jako sólista na nepříliš jednoduchý nástroj zvaný housle a pakliže chcete uspět i na mezinárodní úrovni, ani vám nic jiného nezbývá. Tedy když nevystupujete jako „playbackový“ virtuóz a hrajete vše živě, interpretujete skladby světového repertoáru, což jsou například koncerty Čajkovského, Sibelia, Brahmse, Dvořáka a dalších, je to především velká dřina a na večírky a flámy opravdu nemáte ani pomyšlení. Práce musí být vyvážena odpočinkem a příprava stoprocentní.

Jaké jsou vaše neřesti?

Moc rád mám dobré jídlo.

Jakou hudbu posloucháte?

Každou dobrou, bez ohledu na žánr.

Máte čas na zábavu, přátele? Jak je podle vás ideálně prožít volné chvilky s fajn lidmi?

S mojí ženou nejraději trávíme čas návštěvou kulturních institucí. Celý život jezdím po světě a vlastně jsem kromě sálů a hotelů nic neviděl. Máme li trochu volna, vyrazíme do světa. Žádné povinnosti nám nebrání celé dny trávit v galeriích, chrámech a muzeích. Je to úžasná zkušenost a díky Evě víme vždy kam jít, protože moje žena vše před cestou nastuduje a já už jen konzumuji nádhery světa. Je to úžasné. Máme také pár opravdových přátel. Moc rádi je vídáme, i když je to pro všechny dost složité najít volný termín vyhovující oběma stranám. Ale když se to podaří, je to slast poslouchat chytré lidi ze všech možných oborů lidské činnosti, od kterých se vždy dozvíme něco zajímavého. Žádné „mlácení prázdné slámy“.

Vaše profesní plány?

Dáli mně Pánbůh zdraví, ještě nějaký rok mít možnost se setkávat na koncertech se svým publikem, s mladými houslisty na luhačovické Akademii a na našich festivalech.

Když byste měl někoho motivovat aby si splnil sen v tom co chce, co byste mu vzkázal?

Chce li něco umět a v tom uspět, mohu pouze opakovat známé „učit se, učit se, učit se“ byť mám u některých kariér současného světa pochybnosti, že jich bylo dosaženo právě tímto způsobem.

Děkuji za rozhovor – Pavel Hrejsemnou

Joomla SEF URLs by Artio

© Copyright 1994–2016 Pavel Hrejsemnou a dodavatelé ČTK, freedigitalphotos net. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu firmy Pavla Hrejsemnou - SROZUMEM cz, je zakázáno. Provozovatelem serveru Klíč k úspěchu je IČ 49795783 Suchdol 189, 285 02 Suchdol u Kutné Hory.

Top Desktop version