Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Klíč k úspěchu cz

Switch to desktop

Umělecký a reklamní fotograf a grafik Filip Matušinský

Filip MatušinskýAndrea Verešová, Mahulena Bočanová, Tereza Fajksová, Vlaďka Řepková, Eva Perkausová, Dana Morávková, Emma Smetana, Hana Mašlíková, Martina Dvořáková, Taťána Makarenko, Gabriela Dvořáková, Dominika Mesarosová, Denisa Domanská, Michaela Ochotská, Eliška Bučková, Kateřina Kristelová, Martina Gavriely, Olga Loudová, Markéta Konvičková, Iva Kubelková, Julie Zugarová, Nikola Zveřinová, Petra Faltynová, Eva Decastelo, Monika Marešová, Ivana Gottová, Heidy Janků, Lucie Smatanová, to je jen několik jmen které se dají spojit se jménem Filip Matušínský.

Filipe, tvými rukami prošlo poměrně dost žen, které většina čtenářů zná jen ze stránek časopisů. Jak to zvládáš, být oblítáván celebritami nejen ženami ale i známými muži?

Myslím, že vše je jen o zvyku. Dřive jsem býval před každým celebritním focením nervózní a měl trému. Postupem času ale zjistíte, že i známé osobnosti jsou normální lidé a dá se s nimi mluvit a jednat stejně jako s běžnými smrtelníky. Důležité je také to, že k vám tito lidé přistupují s důvěrou ve vaše profesionální schopnosti.

Tvoje hlavní zaměření je focení reklam, myslím si, že se o tobě můžu zmínit, jako o někom kdo výrazně posunul reklamní fotografii. Co tě inspiruje?

Inspirace je všude kolem nás. Někdy je zadání klienta dost přesné a není moc prostoru pro vlastní kreativitu, jindy dostanete do ruky produkt s větou "nějak nám to pěkně vyfoťte". Samozřejmě v České republice se snažíme být světoví, takže nás mohou inspirovat ikony reklamní fotografie jako je napřiklad Vogue apod.

Dostal jsi od klienta někdy nesplnitelné zadání?

Zatím se mi to zaplať pánbůh nestalo, ale občas si klient představuje téměř "hollywoodskou" produkci a jeho rozpočet tomu rozhodně neodpovídá. Pak to je buď o kompromisech, nebo velké postprodukci. Dokreslit už se dá dnes leccos.

Kde čerpáš nápady?

Většinou se isnpiruju na internetu nebo života kolem sebe. Nic konkrétního.

Máš za sebou spolupráci s tištěnými médii, byla to cesta nebo prostředek k tomu kde jsi teď?

Určitě. Bez jisté formy publicity dnes fotograf zapadne mezi tisíce ostatních. Jsem médiím, za příležitost své fotky publikovat, vděčný

V Glamour fotografii, patříš mezi nejvyhledávanější fotografy u nás, máš tento směr raději než klasickou reklamní fotografii?

Glamour je můj nejoblíbenější žánr a jako každého, kdo je obdivovatelem ženské krásy, mi tenhle styl přijde přirozený. Glamour je totiž zaměřen na krásu fotografované osoby a případný produkt je až na druhém místě. U fashion focení je vždy důraz na oblečení a modelka plní jen jakousi roli krásného ramínka.

Často se účastníš workshopech a festivalech kde přednášíš, máš aktivní či pasivní obecenstvo?

Určitě. Bez jisté formy publicity dnes fotograf zapadne mezi tisíce ostatních. Jsem médiím, za příležitost své fotky Většinou se lidé zapojí a ptají se. Někdy na úsměvné základy, nědky na profesionální vychytávky a triky, které my fotografové tak neradi předáváme široké veřejnosti

Vrátím se zpět k českým celebritám, s kterým či s kterou se ti opravdu dobře pracovalo a rád na takové focení vzpomínáš?

Nerad bych někoho vyzdvihoval a nebo na někoho zapomněl. Mezi opravdu zajímavé osobnosti, se kterými jsem se rád poznal, řadím například Danu Morávkovou, Jana Čenského, Ivana Vyskočila nebo Lukáše Langmajera. Super focení plné srandy je pokaždé třeba s Evičkou Decastelo...

Vzpomeneš si na nějakou zábavnou historku z jak se říká natáčení?

Jednu, nyní s odstupem času úsměvnou, bych asi měl. Tehdy nám ale moc vtipná nepřišla. Jednalo se o focení s Martinou Pártlovou a oblečení od známé návrhářky Ivany Mentlové. Tehdy mi v den focení onemocněla vizážistka a musel jsem si najít narychlo náhradu. Slečna dostala přesné pokyny a ukázali jsme jí fotku jednoho líčení jako předlohu, kterou měla zkopírovat. Po 15 minutách jsme se začali děsit, jelikož slečna si jela svůj vlastní a jediný naučený styl. Když jsme ji zastavili otázkou, zda vidí rozdíly mezi předlohou a tím co dělá, řekla "aha" a snažila se to předělat. To se samozřejmě nedá. Výskedkem byly fleky pod očima až do půli tváří, vizážistka s brekem odjela a Martina nám začala z té omítky a bůhví jaké kosmetiky slzet. Nakonec se odlíčila a nalíčila se sama 2x lépe, než ta dáma, co si hrála na profesionálku a fotky se nakonec povedly. Od té doby Martině v legraci kvůli těm flekatým očím říkáme "sova pálená".

Pro mě velké poučení, nepouštět do týmu neprověřené a nevyzkoušené lidi...

Bavíme se o focení a co ty a grafika? Co nám prozradíš?

Grafika je pro mě druhou prací. Mám paralelně k focení malé DTP studio. Dělám grafickou úpravu tří časopisů, inzerci, billboardy a tak podobně. Díky tomu jsem vlastně začal fotit.

Dost bylo práce, jaké máš plány na léto?

Práce není nikdy dost, a díky bohu za ni. Nicméně bych se letos rád dostal aspoň na týden někam do exotiky, daleko od práce a srovnal si myšlenky v hlavě v klidu a daleko od stresu všedního kolotoče.

Profesní plány?

V tuhle chvíli zakládám novou firmu, chci se naplno věnovat focení, získávat klienty a možná si konečně najít manažera, který bude fungovat lépe, než já sám (což by nemělo být těžké )

Přeji ti pěkné léto a pochopitelně tvůrčí období které ať nikdy nekončí.

Děkuju a totéž přeju i já tobě a čtenářům...  

Děkuji za rozhovor Pavel Hrejsemnou

Filip MatušinskýFilip MatušinskýFilip MatušinskýFilip MatušinskýFilip Matušinský

Joomla SEF URLs by Artio

© Copyright 1994–2016 Pavel Hrejsemnou a dodavatelé ČTK, freedigitalphotos net. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu firmy Pavla Hrejsemnou - SROZUMEM cz, je zakázáno. Provozovatelem serveru Klíč k úspěchu je IČ 49795783 Suchdol 189, 285 02 Suchdol u Kutné Hory.

Top Desktop version