Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Klíč k úspěchu cz

Switch to desktop

Monika Jindrová - výkonná ředitelka ve společnosti Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel (ASNEP)

Monika Jindrová Představte nám společnost Asociace neslyšících a nedoslýchavých? Přesný název naší organizace je Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel, užíváme zkratku ASNEP. Máme 16 členských organizací, které pracují ve prospěch osob se sluchovým postižením. Členské organizace se schází pravidelně jednou za měsíc, v asociaci ASNEP pracují 4 expertní komise, a to: Expertní komise pro řešení otázek tlumočení pro neslyšící EKOTN; Expertní komise pro otázky vzdělávání EKOV; Legislativní komise LK a Komise pro skryté titulky KST. Práce našich expertů si velmi vážíme, pracují dobrovolně bez nároku na honorář.

Asociace ASNEP je vydavatelem časopisu GONG a poskytovatelem sociálních služeb. Poskytujeme tlumočnické služby pro neslyšící.

Časopis GONG vychází pravidelně od roku 1972, nyní jako čtvrtletník. Časopis má své webové stránky www.gong.cz. Tlumočnické služby poskytujeme po celé ČR. V našem Centru zprostředkování tlumočníků pro neslyšící máme registrovaných cca 1500 klientů, službu poskytujeme bez omezení věku. Tlumočení si můžete objednat u našich operátorů na www.cztn.cz. S klienty komunikujeme podle jejich požadavku přes kameru, SMS, emaily či telefonicky. Našimi klienty jsou i slyšící, např. školy, zaměstnavatelé, organizátoři různorodých akcí.

Nedávno jsme se přestěhovali do nové kanceláře na adresu Vodičkova 36, Praha 1. Děkujeme za vstřícnost majitelům objektu.

Kolik je vůbec v ČR neslyšících a nedoslýchavých?

Přesné statistiky neexistují, kvalifikované odhady uvádí, že lidí se sluchovým postižením je v ČR cca 500 000. Každý třetí člověk ve věku 65 let je nedoslýchavý. Dle údajů zdravotních pojišťoven žije v ČR 180 000 až 200 000 uživatelů sluchadel. Sluchadla ztrátu sluchu kompenzují jen částečně, záleží na mnoha faktorech. Dále se uvádí, že uživatelů znakového jazyka žije v ČR cca 10tisíc.

Jaké aktivity zajišťujete pro neslyšící a nedoslýchavé?

Asociace ASNEP se věnuje zejména legislativě. Dále, jak jsem již uvedla, poskytujeme tlumočnické služby a vydáváme časopis GONG. Redakce časopisu vede klub šelestářů.

Pravidelně pořádáme osvětové přednášky a na konci září oslavy Mezinárodního dne neslyšících.

Většina lidí má pocit, že se s nedoslýchavým kolegou nedomluví, myslíte si, že to je důvod proč na trhu práce nemají tolik uplatnění než kolik by si zasloužili?

Sluchové postižení je označováno Světovou zdravotnickou organizací jako druhé nejtěžší, ihned za mentálním postižením. Je neviditelné a slyšící si ho nemohou vyzkoušet, i když si vezmou špunty do uší, vnímání je jiné. Na první pohled nepoznáte, jak člověk slyší. To vše vede k mnoha omylům. Navíc je sluchové postižení velmi variabilní – od úplné ztráty sluchu až po lehkou nedoslýchavost. Lidé jsou odříznuti právě od komunikace.

Komunikační prostředky osob se sluchovým postižením jsou dostupné, existují online služby. Každý člověk má uzákoněné právo, vybrat si, jakým způsobem chce komunikovat. Realita je bohužel jiná. Uživatel znakového jazyka využívají služby tlumočníků, ohluchlí a nedoslýchaví lidé využívají častěji simultánní přepis, tedy doslovný přepis mluveného slova. Český znakový jazyk má svou vlastní gramatiku, jde o zcela samostatný a rovnocenný jazyk. Existuje také znakovaná čeština, což je doslovný překlad českého jazyka. Běžně se tlumočí a přepisuje hudba, divadelní představení.

Téma jak se domluvit s lidmi se sluchovým postižením by si zasloužilo větší osvětu, více prostoru v médiích. Právě proto asociace ASNEP pořádá pravidelně na konci září oslavy Mezinárodního dne neslyšících. Naše členská organizace ORBI PONTES pořádá festival Týden komunikace osob se sluchovým postižením, letos právě probíhá 4. ročník.

Jde tedy o to, bourat bariéry. Zvuky se dají nahradit světelnými signály či vibracemi.

Jak jsou na tom neslyšící a nedoslýchavý se vzděláním?

Problematice vzdělávání je nyní věnována velká pozornost. Inkluzivní vzdělávání dětí se sluchovým postižením má svá specifika. Velmi záleží na stupni postižení. Na stránkách www.asnep.cz je uveřejněn dokument zpracovaný naší expertní komisí, zájemcům o problematiku doporučuji: http://www.asnep.cz/shrnuti-zakladnich-problemu-z-oblasti-vzdelavani-zaku-a-studentu-se-sluchovym-postizenim/2015/09/01/

Proč by zaměstnavatel měl sáhnout po nedoslýchavém zaměstnanci?

Zaměstnavatel by neměl své zaměstnance vybírat podle zdravotního stavu (pokud pracovní pozice nevyžaduje nějaká specifika), ale podle dosaženého vzdělání, praxe a zkušeností.

Pořádáte celou řadu festivalů a různých akcí, představte nám některé vaše projekty.

Asociace ASNEP pořádá osvětové akce pro naše klienty, které jsou tlumočeny do znakového jazyka a simultánně přepisovány. Pořádáme odborné konference, aktuálně proběhla konference na téma Inkluzivní vzdělávání neslyšících v ČR.

Dále pak akce pro členské organizace a širokou veřejnost.

Pro členské organizace jsme např. pořádali setkání s donátory, zástupci nadací a nadačních fondů. Oslavy Mezinárodního dne neslyšících proběhly v sobotu 19.9.2015 na Ovocném trhu v Praze. Na akci se prezentovali členské organizace, veřejnost se seznámila s tlumočením do znakového jazyka, simultánním přepisem, uměleckým tlumočením i online službami. Za zmínku stojí projekt naší partnerské organizace Transkript online, kdy nevidomí přepisují neslyšícím.

Osobně pak organizuji festival Týden komunikace osob se sluchovým postižením. Letos probíhá již 4. ročník v termínu 19.-27.9.2015. Na programu je cca 90 zajímavých akcí, budeme v 18 městech, hlavním partnerem festivalu je ERA. Motto festivalu NENÍ TICHO JAKO TICHO se vžilo natolik, že často nahrazuje samotný název festivalu

Bez našich programových partnerů, bychom akci nezvládli, vážíme si spolupráce.

Naším mediálním partnerům vděčíme za informovanost široké veřejnosti.

Mnozí naši partneři jsou s námi od prvního ročníku.

Děkuji všem za báječnou spolupráci!

Děkuji za rozhovor Pavel Hrejsemnou

Monika Jindrová Monika Jindrová
Joomla SEF URLs by Artio

© Copyright 1994–2016 Pavel Hrejsemnou a dodavatelé ČTK, freedigitalphotos net. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu firmy Pavla Hrejsemnou - SROZUMEM cz, je zakázáno. Provozovatelem serveru Klíč k úspěchu je IČ 49795783 Suchdol 189, 285 02 Suchdol u Kutné Hory.

Top Desktop version