Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Klíč k úspěchu cz

Switch to desktop

Markéta Šandová - tanečnice

Jak jste se vůbec na taneční dráze ocitla?

Je zajímavé, že i přesto že jsem odmalička pravidelně docházela na různé taneční a pohybové kroužky, nikdy jsem nesnila o tom stát se křehkou, po jevišti plující baletkou. Spíše bojovnicí, nebo kupříkladu nadpřirozeným superhrdinou. Studium taneční konzervatoře trvá 8 let, tedy již v 11cti letech se musíte rozhodnout, zda se touto cestou ubírat, či nikoli. U mě se snad ani o cestě jiné neuvažovalo.

Je studium tance náročné?

Studium tance je vysoce náročné jak po fyzické, tak po psychické stránce. Již od útlého věku si člověk musí hlídat váhu, krok po kroku se učit nelehkým, tělu často i nepřirozeným polohám a dopodrobna propracovaným cvikům. Ovšem nenahraditelnou součástí výcviku je píle a houževnatost, bez nichž by samotný talent neměl šanci.

Jak je známo tanec má mnoho různých odvětví. Kterým se zaobíráte Vy?

Taneční konzervatoř poskytuje vskutku všestrannou výuku tance. Vyučuje tanec klasický, moderní, lidový, historický... Ať už se ale člověk nechá strhnout kterýmkoli proudem, je nutno podotknout, že klasika je základem, kterým by si každý tanečník měl projít. Z mých 8mi let studia se polovina zaměřila na tanec současný. Až tehdá jsem vlastně pocítila, že mě tanec skutečně naplňuje.

Jak by jste hlouběji popsala rozdíly tance klasického a současného?

Klasický tanec má dán přesný model dokonalého tanečníka. Vytočené nohy, uvolněné kyčle, vysoce klenutý nárt, křehký a estetický zjev. Klasické balety zobrazují bytosti nadpřirozené. Na rozdíl od tance současného, který uvádí člověka z masa a kostí. Je zemitější, dá se říci naturálnější, s nekonečnou možností tvorby nových věcí. To jsou vlastnosti, díky kterým je mi tanec současný bližší.

Kde v současné době tancujete?

Jsem členkou souboru Černého divadla Jiřího Srnce, se kterým jsem měla tu čest absolvovat dvouměsíční turné po Argentíně a Chile. Nacházím se ovšem na volné noze, díky čemuž jsem se mohla podílet např. na operetě Veselá vdova v Rakousku, nebo na pohádkách mahenovy činohry Národního divadla v Brně. Řekla bych ale také, že v dnešní době se u umělce cení multifunkčnost, tedy se ráda peru s úkolem jakéhokoli druhu co se mi naskytne.

Jak trávíte volný čas?

Nejraději ve společnosti milovaných osob a dobrého jídla. S touto kombinací je veškerý volný čas stráven bezpečně geniálně!

Co vzkážete možná nyní nově vznikajícím tanečníkům?

Nechte se unášet, a nezapomínejte se tancem i bavit! Divák to cítí.

Děkuji za rozhovor – Pavel Hrejsemnou

Markéta Šandová Markéta Šandová Markéta Šandová Markéta Šandová Markéta Šandová

Markéta Šandová Markéta Šandová Markéta Šandová Markéta Šandová

Joomla SEF URLs by Artio

© Copyright 1994–2016 Pavel Hrejsemnou a dodavatelé ČTK, freedigitalphotos net. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu firmy Pavla Hrejsemnou - SROZUMEM cz, je zakázáno. Provozovatelem serveru Klíč k úspěchu je IČ 49795783 Suchdol 189, 285 02 Suchdol u Kutné Hory.

Top Desktop version