Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Klíč k úspěchu cz

Switch to desktop


Jiří Zbořil - choreograf, tanečník a moderátor

Co Vás živí?
V současné době moderování různých společenských akcí, tvorba choreografií pro divadelní inscenace a v neposlední řadě také pedagogická činnost, kde předávám zkušenosti svým mladším kolegům z dob mé aktivní taneční praxe.

Lidé, kteří jsou v životě úspěšní, mají často vzory. Patříte k nim a můžete představit svůj vzor?
Já jsem velkým zastáncem a propagátorem originality, proto i já se snažím žít podle intuice a moc k nikomu nevzhlížet. Mám mnoho lidí v profesi, kterých si nesmírně vážím a ctím k nim velkou úctu, ale jako vzor je nemám. Razím si vlastní cestu. Profesně si moc vážím prof. Pavla Šmoka, uměleckého šéfa Pražského komorního baletu nebo Vlastimila Harapese, světovou špičku v oboru baletního umění.

Člověk se během života vyvíjí a neustále se učí novým věcem. Existuje ve vašem životě krátké období, které vás výrazným způsobem posunulo dále a přispělo k profesnímu růstu?
Určitě studium na Taneční konzervatoři v Praze, poté můj několikaletý „pobyt“ v Pražském komorním baletu Pavla Šmoka. Praxe v tak prestižním souboru vás posune neskutečným způsobem dál a to nejenom profesně, ale i osobnostně.

Dnešní doba přináší obrovské množství informací a je těžké se v nich orientovat. Je pro vás důležité mít takové prostředky, pomocí kterých získáte přístup k těm nejužitečnějším poznatkům? Využíváte k tomu například určitým způsobem internet?
Internet je nedílnou součástí našich životů. Je užitečný právě pro vyhledávání informací a usnadňuje v mnoha směrech život, nicméně si myslím, že je i velmi zneužívaným médiem. Lidé se přes internet seznamují, chatují, vymýšlí si virtuální světy, komunikuje se přes facebook a nezbývá čas zajít jen tak spolu na skleničku dobrého vína či na procházku přírodou a zastavit se. Na můj vkus je dnešní doba strašně zrychlená.

Vyhledáváte v současnosti možnosti pro osobní rozvoj a sledujete trendy ve vzdělávání? Zaujalo vás něco v poslední době?
Ano. Zajímá mě nejrůznější nabídka vzdělávacích institucí a baví mě získávat nové a nové poznatky, jak už ve svém oboru, tak i odjinud. Nedávno jsem si moc hezky popovídal s jedním z našich předních očních lékařů a byl jsem mile překvapen, kam se tento obor vyvíjí.

Navštěvujete v současnosti nějaký kurz, seminář nebo využíváte služeb lidí, kteří vás můžou posunout dále? Myslíte si, že vám tyto služby přináší užitek?
Kurzy žádné nenavštěvuji, ale hodně navštěvuji, pokud mi to čas dovolí, různá divadelní a taneční představení, kde sleduji nové směry, které se v oboru tance a divadelní režie vyskytují. To je velmi poučné.

Jsou lidé, kteří touží po získání určité dovednosti, avšak pro nedostatek času a možností svůj úmysl zatím neuskutečnili. Může se jednat například o kurz létání nebo o hru na klavír. Patříte k takovým lidem a dlouhodobě plánujete získat nějakou dovednost?
Nic takového neplánuju, mně se můj životní sen splnil a beru život takový, jaký je. Život je neskutečně barevný a krásný a nabízí krásnou paletu barev, jen ho vnímat a přijímat ho přesně takový, jaký se nám nabízí. Neměnit ho a netlačit v mnoha ohledech na pilu. Pak se sny plní samy.

Poslední otázka je vzkazem pro dospívající generaci. Které schopnosti nebo znalosti jsou pro mladého člověka nejdůležitější k tomu, aby byl v životě úspěšný a přinesl užitek celé společnosti?
Jít si za svým. Z vlastní zkušenosti vím, že když člověk dělá to, co ho baví, tak se úspěch dříve či později dostaví. O to je život krásnější. Nenechat se do ničeho tlačit a poslouchat sám sebe.

Děkujeme za rozhovor.
Autor: Pavel Hrejsemnou

Joomla SEF URLs by Artio

© Copyright 1994–2016 Pavel Hrejsemnou a dodavatelé ČTK, freedigitalphotos net. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu firmy Pavla Hrejsemnou - SROZUMEM cz, je zakázáno. Provozovatelem serveru Klíč k úspěchu je IČ 49795783 Suchdol 189, 285 02 Suchdol u Kutné Hory.

Top Desktop version