Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Klíč k úspěchu cz

Switch to desktop

Jaroslav Svěcený - český houslový virtuóz

Jaroslav Svěcený Jaroslave, hned na úvod se chci zeptat, 44 CD, to je téměř každý rok vašeho života jedno nepočítám-li úplné dětství, jak se to povedlo?

Pro všechny případy uvádím, že jsem narozen 8.12.1960. Ale teď vážně, měl jsem období, kdy jsem točil tři CD za rok, ještě zakládal festival a vytvářel nové projekty. Je to před cca 15 lety, od té doby makám opravdu non-stop, uvidíme, jak dlouho mi to bude v té dnešní, vskutku  ,,přátelské " tuzemské atmosféře ještě bavit. Naštěstí spoustu milých a přejících lidí je tu pořád dost, mám je moc rád...  . V roce 2015 to čtyřicáté páté určitě vyjde.

Z Pražské konzervatoře a Akademie múzických umění, kde studoval u prof. Františka Pospíšila a prof. Václava Snítila byla dlouhá cesta do dnešní doby. Měl jste někdy chuť „fláknout“ s houslemi?

Syndrom houslového vyhoření naštěstí nikdy nedosahoval takové intenzity, abych  na ,,skříňku se čtyřmi strunami" zanevřel. Historii houslí studuji celý život. Vedle sólistické koncertní činnosti jsem také soudním znalcem s mezinárodní působností v oboru smyčcové hudební nástroje. Díky kombinaci obou profesí mohu publiku představit i fantastické nástroje, které by se mi jinak do rukou vůbec nedostaly. Kromě množství koncertů organizuji houslařské výstavy, vydávám odborné publikace a CD či DVD v tomto oboru. Moc si vážím všech sběratelů a institucí z celého věta, kteří se mnou dlouhodobě spolupracují.

Jaroslav Svěcený

Vánoce jsou za dveřmi, hrával jste doma u stromečku?

Ano, od malinka s mým dědou, kterému vděčím za to, že jsem hudebník. Nikdy na něho nezapomenu.

Kdo nebo co vás motivovalo k samotné výuce hry na housle?

Děda, maminka, kamarádi, amatérští muzikanti, spolužáci ....

Podle čeho si dnes volíte co budete hrát?

Podle čeho? Spíš podle koho? No přece podle sebe a mého nejlepšího přesvědčení, každý program připravuji doslova na klíč a věnuji mu maximální pozornost.

Jak překonáváte chvilky kdy se vám zkrátka nechce?

Hudba je pro mne terapie, když už mám všeho, co se kolem děje, plné zuby, jdu hrát na housle. Doporučuji všem, je to skvělá, „neviditelná tableta“.

Vaše koncertní turné proběhla už např v zemích jako je USA, Kanada, Mexiko, Rusko, Brazílii, celá Evropa, Turecko, Izrael, Egypt, Alžír, Lýbii, Maroko, Kuvajt, Jordánsko, Saudskou Arábii, Spojené arabské emiráty, Sýrii, Libanon, Indii, Filipíny, Pákistán, Indonésii, Irán,Thajsko atd.  Jaká další štace vás láká?

Jižní Amerika, v březnu koncertuji v Chile a chystám další destinace.

Co národ to jiní posluchači, kde je radost hrát a kde vás zas mile překvapili svojí pohostinností?

Teď jsme byli s dcerou na turné v USA-to je velmi spontánní publikum!!! V řadě dalších zemí najdete spoustu skvělého publika. Housle jsou totiž esperantem, takže jsem schopen rychle navázat kontakt s tamními lidmi. Krásná hudba je totiž nejlepší mezinárodní politikou.

Je tedy pravda, že hudba sbližuje? A jaké projekty připravujete na rok 2015?

Sbližuje, pokud mezilidská chemie funguje a jde tím správným směrem. Bude to pro mne a pro mé přátele jakýsi Rok pro za svěcené ... do hudby, samozřejmě. Připravujeme sérii unikátních koncertů v Zrcadlové kapli pražského Klementina, která poběží od února do října 2015. 8.prosince mám polo-kulaté jubileum, ke kterému společně s mým realizačním týmem připravujeme velké turné a nové CD. Čekají mě krásné koncerty s moji dcerou Julií, která už také koncertuje sólově.

Známe vás jako energického a stále usměvavého, jak to děláte?

Jsem pozitivní člověk , a proto se s podobnými lidmi vyhledáváme – a vvvvo tttom ttto ccelý jje.../smích/

Dbáte na životosprávu?

V poslední době opravdu hodně, protože chci dál intenzivněji koncertovat a nevypadat přitom jako usedlý či nevhodně oblečený jedinec.

Jaké jsou vaše neřesti?

Pravidelný úklid  opravdu není mojí silnou stránkou.

Jakou hudbu posloucháte?

Opravdu nejsem zkostnatělý ani mramorový (jak se říkalo ve filmu Amadeus), tudíž poslouchám každou, která má hlavu a patu. Moc mě přitahují nové zajímavé multižánrové projekty, dokonce o mně říkají, že jsem u nás jejich průkopníkem, což mě moc těší.

Máte čas na zábavu, přátele? Jak je podle vás ideálně prožít volné chvilky s fajn lidmi?

Prožít chvíle s báječnými lidmi považuji za určitou formu antistresového programu, který léčí  lokální tuzemskou negaci, jejíž viry dnes číhají bohužel všude.

Vaše profesní plány?

Ty už od jisté doby, kdy mi začaly být určitými osobami slušně řečeno odcizovány, raději nesděluji příliš dopředu.  

Když byste měl někoho motivovat aby si splnil sen v tom co chce, co byste mu vzkázal?

Vydržet, nepřestat věřit, mít přející lidi kolem sebe, být kreativní, nenechat se odradit, mít často vlastní názor a tím se odlišit a..... makat, makat, makat.

Děkuji za rozhovor – Pavel Hrejsemnou

Jaroslav Svěcený Jaroslav Svěcený Jaroslav Svěcený Jaroslav Svěcený Jaroslav Svěcený Jaroslav Svěcený Jaroslav Svěcený Jaroslav Svěcený

foto úvod : Jiří Antalovský
foto 1: Red Rock Canyon National Conservation Area Las Vegas-
foto 2: momentka z adventního koncertu
foto 3: Julie Svěcená / Z podzimního turné po USA
foto 4: Milan Petrovič
foto 5: Michal Matyáš
foto 6: foto malého Jarouška ze školky
foto 7: momentka ze zámku Vizovice
foto 8: momentka z New Yorku

Joomla SEF URLs by Artio

© Copyright 1994–2016 Pavel Hrejsemnou a dodavatelé ČTK, freedigitalphotos net. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu firmy Pavla Hrejsemnou - SROZUMEM cz, je zakázáno. Provozovatelem serveru Klíč k úspěchu je IČ 49795783 Suchdol 189, 285 02 Suchdol u Kutné Hory.

Top Desktop version