Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Klíč k úspěchu cz

Switch to desktop

Jan Přeučil - český filmový a divadelní herec, dabér a vysokoškolský pedagog.

Každý Vás zná především jako herce, ne každý Vás zná jako lektora. Nejčastěji Vás můžeme potkat na seminářích kde se věnujete rétorice (řečnictví). Je umění rétoriky vhodné i pro běžného smrtelníka?

Každý člověk by měl ovládat svůj mateřský jazyk co nejlépe, je to přece jeho bohatství.

Seminářům rétorika a komunikace se věnujete jak dlouho?

Tuto práci dělám asi patnáct let a věřte mi, je potřeba, velmi potřeba.

Co Vám dalo to, že jste ovlivnil mnoho studentů?

I já si beru z mladých kolegů inspiraci, není to tak, že by ten starší měl být vždycky lepší.

Velkým důvodem proč se věnujete rétorice je určitě herectví. Za svůj herecky bohatý život jste potkal mnoho známých i těch zapomenutých umělců. Kdo Vás inspiroval?

Na to mám jednoduchou odpověď: můj profesor herectví Radovat Lukavský, který byl vzácný i jako člověk. Karel Hoger mě zasvěcoval do tajů filmového herectví a velká divadelní osobnost Jan Grosmann v Divadle na zábradlí.

V minulosti nás obklopovalo řada „pánů“ herců, je možné i v dnešní době najít herecké velikány?

Každá doba má své velikány, ani ta současná není výjimkou: obdivuji například Taťánu Medveckou nebo Ivana Trojana.

Váš hlas jste propůjčil celé řadě postav. Kdo se Vám daboval nejsnáze, kdo naopak byl „oříškem“?

Velmi rád jsem daboval ředitele nemocnice v seriálu Chicago Hope. Složitější byl mafián Tano v Chobotnici, jehož postava se bohatě rozvíjela a vyvíjela. Z naprostého záporáka se velmi pomalu z něj stával téměř sympatický a málem i kladný hrdina.

Za mnohaletou praxi v herectví a dabingu jste dnes už taky velkou inspirací pro začínající herce. Jak se s tím žije, být vzorem?

Líbí se mi myšlenka Radovana Lukavského – Člověk by měl být zdravě suverénní, ale i zdravě pokorný. A ta rovnováha teprve vytvoří celého člověka.

Jako každý herec tak jistě i vy máte herecký nesplněný sen, jaký?

Jago například?

Jste stále v perfektní formě, jak to děláte? Co vaše životospráva?

Pravidelně plavu, cvičím každý den a zdravá životospráva mi nedělá problém. Sem tam sklenka vína, ale vše s mírou.

Máte zlozvyky?

Nevím o tom, že bych někomu něčím vadil, Evička by mě jistě upozornila, ne? Aspoň doufám. Mám v ní takového supervizera.

Jaké jsou vaše pracovní plány?

Plánů je hodně, mám doma naštěstí parťáka, parťačku, s kterou vše řešíme, plánujeme a budujeme. Máme svoje divadlo (Evy Hruškové & Jana Přeučila), teď jsem natočil jeden díl seriálu Stopy života pro TV Barrandov, užil jsem si postavu Richelieua v inscenaci Tři mušketýři v Divadelním létě pod plzeňským nebem, v současné době hraji Na Hradě v představení Veselé paničky Windsorské, popravdě řečeno je toho hodně a jsem tomu rád.

Děkuji za rozhovor – Pavel Hrejsemnou

Foto Štěpán Luťanský

Joomla SEF URLs by Artio

© Copyright 1994–2016 Pavel Hrejsemnou a dodavatelé ČTK, freedigitalphotos net. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu firmy Pavla Hrejsemnou - SROZUMEM cz, je zakázáno. Provozovatelem serveru Klíč k úspěchu je IČ 49795783 Suchdol 189, 285 02 Suchdol u Kutné Hory.

Top Desktop version